6. jan. 2007

Naša zelo preprosta in žalostna zgodba


… Kljub tej nepomembnosti pa imata Kad in Sod v največjih in najboljših slovenskih podjetjih pomembne, večinoma celo kontrolne lastniške deleže. Zelo očitno je torej, da oba sklada primarno ne opravljata svoje deklarativne vloge, pač pa omogočata konkretni oblasti, da de facto nadzoruje in upravlja največja slovenska podjetja…

Po drugi strani so se socialne razlike v Sloveniji povečale prav zaradi razdelitvenega načina privatizacije, ugodnih menedžerskih nakupov, nepreglednega delovanja nekdanjih privatizacijskih skladov ter zaradi ničelnega davka na kapitalske dobičke (pomembno vlogo so odigrali Drnovšek a pro pos rimsko katoliške cerkve ter tedanji predsednik Kučan in prve poosamosvojitvene vlade; op. Smetar). Najbogatejši Slovenci do svojega premoženja niso prišli na podlagi svojih plač ali zaradi uspešnega vodenja lastnega podjetja, ampak prek bolj ali manj legalnih operacij v privatizacijskih procesih (novodobni podjetniki ali legalni tatovi so se sklicevali na t.i. Markovičev zakon; da pa so po njem lahko legalno nakradli družbeno lastnino, so prekršili vsa določila - v fazi največjih lastninjenskih kraj -, še veljavnega Zakona o združenem delu; op. Smetar)…

Nobeni politični opciji ni v interesu izgubiti nadzor nad podjetji, ker s tem izgubi možnost privatizacije rent. Vsaka oblast želi nahraniti svoje vojščake in jim ponuditi dobre službe v podjetjih, hkrati pa se finančno napajati iz njih. Takšnih načinov je seveda ogromno, od najbolj grobih v obliki financiranja političnih strank do bistveno bolj perfidnih v obliki sklepanja poslov z zasebnimi podjetji, ki so prikrito povezana s konkretnimi politiki oziroma strankami…
Zakaj sta oba sklada povezano in brez premije prodala svoje deleže v Mercatorju? Kakšna je povezava s prevzemom nadzora nad časopisnim podjetjem Delo? Zakaj v primeru Mlinotesta nista podprla koncentracije pekarske dejavnosti in raje prodala deležev nekemu outsiderju po isti ceni? Zakaj nista dovolila Engrotušu dokapitalizacije Iskraemeca? Zakaj sta nenadoma na navidez pregledni dražbi in po ugodni ceni (???; op. Smetar) prodala svoje deleže v Merkurju istemu Engrotušu?


Se vam ne zdi čudno, da predsednik vlade v javnosti komentira takšna dejanja, kot je denimo optimalno obseg dokapitalizacije v Gorenju? Kaj predsednik vlade, ki ni ekonomski strokovnjak, ve o stvareh in koliko sploh formalno sme vedeti? Mar Kad in Sod o vsaki posamični odločitvi vedno poprej vprašata za mnenje predsednika vlade? Kakšne so politične naveze s posameznimi lastniškimi omrežji na Primorskem, Gorenjskem in Štajerskem?

(odlomek; Umikanje države in privatizacija rent, dr. Jože P. Damjan; ilustracija (izrez) Engels; Dnevnik, 6. januarja 2007)