2. dec. 2006

Mate(matik)



(odlomki iz prispevkov za biografijo D.M.; Prvi oficir, kapitanova desna roka, Rok Praprotnik, Dnevnik, 2.12.2006)

... in končno spet ena prava naslovka, kakršna se spodobi za Mladino, pa smo jo tako dolgo čakali (2.12.2006)

“Ker je Janez Janša obramboslovec, pa še osamosvojitveni obrambni minister, se v zvezi z njim pogosto uporablja vojaški besednjak – general, strateg, osvajalec… In res. Ko Janša pride na čelo vlade, za notranjega ministra postavi vojaškega polkovnika Dragutina Mateja …

… Minister Mate ima dolgo kilometrino v državni upravi (povežite nekatere zadeve v nadaljevanju, da dobite popolnejšo sliko o demokraciji, kakor jo razume JJ; op.uredništva). Ko je doštudiral obramboslovje, se je kot učitelj zaposlil na poljanski gimnaziji v Ljubljani, od koder je že leta 1990 odšel na obrambno ministrstvo, ki ga je takrat vodil Janez Janša. Tam se je zaposlil v obveščevalni službi, potem pa neposredno v Janševem kabinetu kot svetovalec za mednarodno sodelovanje. Leta 1996 je odšel v Sarajevo, v vlogi vojaškega atašeja, vendar ga je kmalu odplaknila t.i. sarajevska afera, ko se je izkazalo, da preko njega vojaška obveščevalna služba vohuni za slovenskim veleposlanikom v BiH. V dokumentih je bil Mate naveden kot vir.
Novo priložnost je dobil sredi leta 2000, ko je za nekaj mesecev obrambni minister ponovno postal Janša. Mateja je imenoval za šefa kadrovske službe ministrstva. Poteza, s katero je Janša izkazal precej zaupanja…
Janševo zmago leta 2004 je dočakal kot vodja ljubljanske izpostave za obrambo. Mate je torej na lastni koži obilno izkusil, kaj pomenijo politične premestitve javnih uslužbencev. Te izkušnje zdaj s pridom uporablja…
… Že omenjeni v.d. direktor policije Bojan Potočnik … je zelo jasno opisal ministrov modus operandi: “Ko sem postal prvi človek policije, je minister od mene zahteval stvari, ki niso imele zakonske podlage, jaz pa sem se temu upiral. Prav tako se je vmešaval v kadrovsko politiko policije. V takšnem ozračju, kot zdaj vlada na policiji in notranjem ministrstvu, ni mogoče delati. Ljudje se zastrašujejo in med njimi se širi strah pred izgubo službe…”

... Janez Janša je vsekakor vedel, zakaj je za notranjega ministra postavil Dragutina Mateja. Ta resor je nadvse pomemben, ker se v njem zbirajo vsestransko uporabne informacije in preko tega resorja je mogoče s pomočjo policije nadzirati družbo…

… Sogovorniki, ki poznajo stanje v vladi, so prepričani, da Mate skoraj ničesar pomembnega ne naredi sam in da ima za svoje vmešavanje v delo policije načelni pristanek predsednika vlade. Zato so isti sogovorniki tudi prepričani, da je minister Mate pred mesecem dni ob sporu krajanov z romsko družino Strojan v Ambrus odšel z Janševim vedenjem in navodili… S tem ko je minister rekel, da se bodo Strojanovi odselili in se ne bodo več vrnili, pa je dal še zagotovilo, ki ga v liberalni državi nihče ne more dati. Lahko pa takšno zagotovilo da polkovnik. Ampak takšen polkovnik v demokratični državi ne bi smel biti minister. Ne v 21. stoletju in ne v Evropski uniji…

… Minister Mate se je znašel v živem pesku. Z vsakim naslednjim korakom se pogreza globlje in globlje. Najprej je napačno ocenil razmere, popustil ulici in preselil Strojanove, namesto da bi v Ambrusu zagotovil doslednejšo policijsko prisotnost in varnost… Država počasi uhaja z vajeti. Vaške straže že spominjajo na ljudske milice – ustavljajo in legitimirajo ljudi, v sredo pa je država padla na glavo, ko so krajani v Grčaricah ustavljali in pregledovali policijska vozila. Desničarski minister Mate je šestdeset let pozneje v življenje spravil komunistično parolo Oblast ljudstvu. Povsem jasno je že, da minister Mate ne zmore bremena vladanja…

… Tudi če Janša notranjega ministra za zdaj ne bo odslovil, je skoraj gotovo, da se Mate v naslednjih vladah ne bo več pojavil. Razen tega, da zna poslušati ter učinkovito in brezobzirno razreševati, odstavljati in zamenjevati podrejene, namreč ni pokazal veliko drugih sposobnosti.


■ gl. Slovenska poliCIjA