Šikaniranje, sodobnejši izraz je mobbing, je ponavljajoče in neprimerno ravnanje z zaposlenimi, ki ogroža njihovo varnost in zdravje.
Mobbing je lahko izražen:
● z zmerjanjem, kritiziranjem, poniževanjem in obrekovanjem;
● s spolnim nadlegovanjem;
● z osamitvijo zaposlenega, ki ne dobiva novih nalog, ali pa se mu dodeljujejo nesmiselne naloge, ali pa takšne, ki so pod ravnijo njegovih delovnih sposobnosti;
● s preselitvijo v prostore, povsem neprimerne za opravljanje dela (pogosto na hodnike, v prehodne prostore, brez priključkov za računalnik ali celo brez elektrike).
Posledice so lahko težke, dolgoročne in težko ozdravljive, reflektirajo pa se z zmanjšano storilnostjo, z agresivnostjo ali s popolno pasivnostjo, z depresijo, ki se neredko konča celo s samomorom.
Mobbing v veliki večini primerov ni posledica slabosti prizadetega, ampak nesposobnosti in slabosti vodstvene strukture ali posameznika v njej.
Kako se borite proti mobbingu?!
● Pomoč najprej skušate poiskati pri nadrejenih. Če se za to ne zmenijo, se obrnite na Sindikat in na Delovno in socialno sodišče;
● Pišite natančen dnevnik. In pazite, da vam ga ne ukradejo. Delodajalec, ki se poslužuje mobbinga, pogosto tudi ponareja dokumente in krade.
Obiščite koristne spletne portale:
● Ministrstvo za javno upravo
● Združenje za pomoč žrtvam mobbinga (hrv.)
● Pravniki
● Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu
● Bully OnLIne (angl.)
gl. tudi Lažnjivi kljukec